Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/html/josefkroupa.cz/public_html/domains/ceskapoliklinika.cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174

V kouzelné krajině podhůří Krkonoš se nachází proslulé slatinné lázně, jejichž historie sahá až do 19. století. K léčebným procedurám zde využívají zejména místní zdroj slatiny, která má vynikající léčebný efekt především při onemocněních pohybového aparátu a také při některých potížích gynekologického charakteru. Příjemným benefitem je bezesporu skutečnost, že Lázně Bělohrad jsou příjemným městečkem s bohatým kulturním životem a množstvím přírodních i jiných zajímavostí. Také okolí nabízí spoustu příležitostí k výletům.

Sirno-železitá slatina

Lázně Bělohrad využívají při léčbě především blahodárného vlivu sirno-železité slatiny na lidské zdraví. Zdroj této slatiny se nachází nedaleko lázeňského areálu a tvoří jej až pět metrů mocná vrstva sedimentů, které jsou zdrojem cenných organických látek. Před použitím v léčebném procesu je nutné nejprve slatinu patřičně upravit, jedná se především o její vyčištění, kdy jsou z ní odstraněny veškeré příměsi kamínků, zbytků rostlin a podobně. Uvádí se, že zásoby slatiny jsou v současnosti ještě přibližně na 30 let.

Sirno-železitá slatina má pro obsah svých látek a celkových charakter zajímavé léčivé účinky. Působí proti bolesti, uvolňuje napětí svalů, urychluje regeneraci, stimuluje látkovou výměnu a je vhodná rovněž v péči o pleť.

Nutno podotknout, že celý léčebný proces v Lázních Bělohrad je navíc umocněn příznivým působením podhorského klimatu. Balzámem pro lidskou duši je bezesporu rovněž malebná krajina Podkrkonoší a samotná poloha lázní uprostřed lesů.

Pro koho je pobyt v lázních vhodný

Lázně Bělohrad se specializují zejména na léčbu následujících zdravotních potíží:

  • revmatická onemocnění
  • Bechtěrova nemoc (zánětlivé autoimunitní onemocnění postihující páteř a křížovo-kyčelní skloubení)
  • chronické bolesti pohybového aparátu včetně páteře
  • osteoartróza a jiná kloubní onemocnění
  • rekonvalescence po ortopedických operacích
  • rekonvalescence po úrazech zejména pohybového aparátu
  • léčba závažných deformujících jizev a popálenin
  • některá neurologická onemocnění
  • nemoci onkologického charakteru
  • gynekologické nemoci a rekonvalescence po gynekologických operacích

Zdejší lázně nejsou určeny pouze pro dospělé, ale rovněž pro léčbu dětí od 3 let s doprovodem, respektive od 6 let bez něj.

Předpověď počasí Lázně Bělohrad

Možnosti pobytu v lázních

  1. Komplexní lázeňský pobyt
  2. Komplexní lázeňský pobyt navrhuje přímo ošetřující lékař, následně je ještě třeba jej schválit revizním lékařem dané zdravotní pojišťovny. Diagnóza musí splňovat podmínky pro čerpání hrazené lázeňské péče, pacient si sám nemůže stanovit termín nástupu. Termín získá obvykle do třech měsíců od schválení lázní. Délka pobytu je obvykle 21 nebo 28 dní. Kromě léčby má pacient hrazené také ubytování a stravování, sám musí uhradit denní lázeňský poplatek a dopravu.

  3. Příspěvkový lázeňský pobyt
  4. Hlavní rozdíl od komplexního lázeňského pobytu je ten, že si pacient musí navíc sám hradit stravu a ubytování. Stejně jako v předchozím případě vystavuje návrh na pobyt v lázních lékař, následně jej schvaluje revizní lékař pojišťovny. K termínu nástupu musí dojít nejpozději do 6 měsíců od uznání lázní.

  5. Pobyt pro samoplátce
  6. Také samoplátci mají možnost absolvovat lázeňský pobyt. Není třeba návštěvy lékaře ani schvalování přes zdravotní pojišťovnu, na druhou stranu si musí klient-samoplátce hradit veškeré náklady včetně léčebných procedur. Délka pobytu není nijak vymezena, pro větší efekt se však doporučuje alespoň 14 dní.

Nabídka léčebných a wellness procedur je široká

Klienti lázeňského areálu mohou využívat bohatou nabídku nejrůznějších léčebných a wellness procedur. Uveďme zde alespoň ty hlavní z nich.

Koupele
Součástí léčebného programu jsou koupele. Kromě slatinných jsou to koupele přísadové (například s obsahem bylinných extraktů), perličkové (tzv. vodní uhličité zlepšující mimo jiné prokrvení končetin), vířivé a hydromasážní. Aplikovány jsou koupele celého těla nebo pouze nohou či rukou.

Masáže
K léčbě slouží rovněž různé druhy masáží. Klasické manuální, přístrojové i takové, které využívají vodní proud nebo podtlak prostřednictvím tzv. baňkování.

Fyzioterapie
Zahrnuje mimo jiné individuální cvičení pod dohledem fyzioterapeuta a skupinová cvičení ve speciálním bazénu. K reflexním metodám patří měkké a mobilizační techniky.

Kineziterapie
K uvolnění svalového napětí a úlevě od bolesti při problémech pohybového aparátu se využívá rovněž další terapeutická metoda, tzv. tejpování silně lepicími páskami.

Cvičení na přístrojích
Pro podporu léčby a rekonvalescenci jsou v lázních k dispozici různé speciální přístroje – rotopedy, motopodlahy a další.

Tepelná terapie
Patří sem mimo jiné speciální slatinný zábal či obklad a parafinový zábal rukou. Léčebný účinek se zvyšuje právě působením tepla.

Světelná terapie
Také světlo má příznivé účinky na lidský organismus. Lázně Bělohrad mají k dispozici laser v podobě monochromatického polarizovaného světla a biolampu. Oba přístroje mají výrazný stimulační efekt.

Elektroterapie
K méně známým ale neméně účinným léčebným metodám patří elektroterapie. Ta využívá například působení ultrazvuku nebo magnetů.

Z dalších léčebných metod, se kterými se mohou setkat klienti v bělohradských lázních, je možné jmenovat oxygenoterapii (léčba inhalací kyslíku) nebo plynové injekce s CO2.

Již jsme naznačili, že výčet terapeutických metod není zdaleka konečný. Mnoho dalších služeb nabízí například lázeňský rezort Tree of Life. Nechybí zde ani bohatý balíček wellness, relaxačních a zkrášlujících procedur (parní lázeň, saunový svět, pedikúra, kosmetické služby a další).

Bělohradské slatinné lázně – historie lázeňství

V souvislosti s počátky lázeňské tradice v Lázních Bělohrad se nejčastěji zmiňuje rok 1872. Tehdy nechal majitel panství Max Dormitzer vybudovat první koupele, které využívaly místní prameny. Nebylo to ještě ovšem kvůli jejich léčebným účelům. Pozitivního vlivu na lidské zdraví si povšimla až jedna z dalších majitelek panství, a to pruská hraběnka Anna z Asseburgu. Její zásluhou byl v roce 1888 úředně potvrzen blahodárný vliv zdejší slatiny a de facto došlo k založení Annenských slatinných lázní (jméno získaly po své zakladatelce).

Další desetiletí se nesla ve znamení rozvoje lázeňství. Ještě na konci 19. století byl vybudován velký lázeňský dům sloužící k vodoléčbě, který je využíván až do současnosti. Na počátku 20. století byl v blízkosti rašeliniště navrtán sirno-železitý pramen, tzv. Annamariánský, který je udržovaný dodnes. Rozmach slávy lázní dokládá fakt, že již v roce 1905 došlo k přejmenování obce z Bělohradu na Lázně Bělohrad.

Postupně bylo vystavěno několik dalších lázeňských budov včetně hotelu pro ubytování návštěvníků. K dalšímu rozvoji bělohradských lázní došlo i v nedávné historii. Jenom namátkou lze zmínit vybudování rehabilitačního bazénu a otevření hotelu Anna Marie v 90. letech minulého století. K nejvýznamnějším počinům poslední doby se řadí otevření moderního čtyřhvězdičkového lázeňského areálu Spa resort Tree of Life.

Přejmenování z Anenských slatinných lázní na Lázně Bělohrad se událo v roce 2011.

Hotely a další ubytování v Lázních Bělohrad

Městečko Lázně Bělohrad má bohaté možnosti ubytování jak pro lázeňské hosty, tak pro ostatní návštěvníky a turisty.

Lázeňské ubytování

Hotel Anna Marie

Tříhvězdičkový hotel Anna Marie z 90. let minulého století, který je součástí lázeňského areálu, je přímo propojený s hotely Grand a Janeček. Hosté se mohou těšit na útulnou kavárnu a především širokou nabídku lázeňských a wellness procedur. Pro návštěvníky jsou připraveny jedno- a dvoulůžkové pokoje a apartmány s celkovou kapacitou 95 lůžek.

Lázeňský hotel Grand
Tříhvězdičkový hotel Grand, který patří také k lázeňskému areálu, byl vystavěn již v roce 1936. V místě je k dispozici jídelna, restaurace i kavárna. Budova je navíc přímo propojena s lázeňskou klinikou, kde je možnost léčebných procedur. Hosté mohou využívat balneocentrum a přilehlý krytý bazén. Ubytovat se mohou v jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích, celková kapacita hotelu činí 54 osob.

Hotel Janeček
Je posledním ze třetice vzájemně propojených lázeňských hotelů, který se specializuje na léčebné a rekondiční pobyty. Celý hotel prošel v roce 2002 rekonstrukcí a modernizací. Ubytování je možné v komfortních jedno- až dvoulůžkových pokojích, které pojmou až 65 hostů.

Vila Karluška
Citlivě zrekonstruovaná vila Karluška se nachází přímo na okraji lázeňského areálu. Ubytování je možné v jedno- až dvoulůžkových pokojích o celkové kapacitě 8 osob.

Vila Stefanie
Součástí lázeňského areálu je rovněž útulná Vila Stefanie, ve které se nachází jedno a dvoulůžkové pokoje, jenž pojmou dohromady až 14 hostů.

Spa resort Tree of Life
I nejnáročnější klienty uspokojí moderní lázeňský komplex Spa resort Tree of Life, který je nositelem čtyř hvězdiček. Kromě luxusního ubytování se tu mohou těšit na širokou nabídku lázeňských a wellness procedur, součástí hotelu je například relaxační bazén, fitness laboratoř či vnitřní a venkovní saunový svět. Na výběr mají hosté z pestré palety pobytů, ubytovací kapacita je cca 150 osob.

Penzion Věžička
V blízkosti lázeňského areálu je situován útulný penzion Věžička, který je v současnosti v pronájmu lázní. Součástí je mimo jiné malý obchůdek nabízející koženou galanterii a francouzskou kosmetiku. Ubytování je možné v jedno- až čtyřlůžkových pokojích, penzion pojme 19 hostů.

Hotel Bohumilka
V dostupné vzdálenosti od lázní se nachází tříhvězdičkový Hotel Bohumilka, který je taktéž určen zejména pro lázeňské klienty. K dispozici jsou jedno a dvoulůžkové pokoje, celková kapacita hotelu je 17 hostů.

Další vybrané možnosti ubytování

Hotel U Kapra
Přímo na náměstí městečka a zároveň nedaleko lázní leží Hotel U Kapra. Disponuje hotelovou restaurací s dětským koutkem a koktejlovým barem, u budovy je vyhrazené parkoviště. V hotelu jsou dvou- až čtyřlůžkové pokoje a dva apartmány, celková kapacita činí 27 osob.

Penzion Javorský mlýn
Nachází se v těsné blízkosti lesa. Součástí je vlastní restaurace, krytá terasa, bazén, rybník a zahrada se zázemím pro děti. K ubytování slouží jednolůžkový pokoj a dvou- až čtyřlůžkové apartmány.

Apartmán U Javorky
Vysoce komfortní zrekonstruovaný byt, ve kterém jsou dvě ložnice, vybavená kuchyň, koupelna a samostatné WC. Vhodný je zejména ke krátkodobému pronájmu.

Samotné místo i okolí láká k objevování

Přestože je lázeňský den návštěvníků většinou ze značné části zaplněný různými léčebnými procedurami, i tak obvykle zbývá dostatek času k relaxačním procházkám a kratším výletům. Dobrou zprávou je bezesporu fakt, že přímo v městečku Lázně Bělohrad a jeho blízkém okolí existuje celá řada zajímavých míst, která za návštěvu stojí.

Městečko Lázně Bělohrad

Lázně Bělohrad jsou situovány v malebné podkrkonošské krajině nedaleko Jičína. Obec má více městských částí (Brtev, Dolní Javoří, Dolní Nová Ves, Horní Nová Ves, Hřídelec, Lány, Lázně Bělohrad, Prostřední Nová Ves a Uhlíře), ve kterých žije celkem více než 3,5 tisíce obyvatel.

Historie obce je bohatá, první písemná zmínka sahá do 13. století. Zajímavý je i samotný fakt, jak přišlo městečko ke svému názvu. Ve středověku zde byla vystavěna tvrz, na jejíž stavbu se použil světle zbarvený kámen. Této kamenné tvrzi se proto údajně přezdívalo Bílý hrad, z čehož poté vznikl právě název Bělohrad. Mezi vlastníky panství bylo v průběhu dějin také několik slavných osobností české historie, mimo jiné Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic či Albrecht z Valdštejna.

Zámek Lázně Bělohrad
Zámek, který nese barokní podobu, se nachází v místě původní středověké tvrze. Jeho interiéry bohužel nejsou v současnosti přístupné veřejnosti.

Zámecký park
Na rozdíl od budovy zámku je zámecký park přístupný a vybízí k příjemným procházkám. Na okraji roste památný strom – Bělohradský buk dosahující až do výšky 28 metrů.

Památník K. V. Raise
Přímo v zámeckém parku je umístěn také Památník K. V. Raise, v němž se nachází expozice věnovaná tomuto známému českému prozaikovi.

Fričovo muzeum
Nedaleko zámku leží Fričovo muzeum informující o životě a díle tohoto význačného paleontologa, geologa a zoologa v jedné osobě. Dr. Antonín Frič byl rovněž klientem zdejších lázní.

Kostel Všech svatých
Barokní kostel postavený na místě původní gotického dřevěného kostela. Lze v něm spatřit mimo jiné madonu od Václava Zvěřiny.

Výčet turistických míst není zdaleka konečný. V městečku se nachází i rodný dům K. V. Raise, jeho kamenná socha, socha sv. Anežky České, socha sv. Jana Nepomuckého a další. Návštěvníci lázní jistě ocení také několik útulných kaváren a příjemným restaurací.

Blízké okolí skýtá možnosti k výletům

V těsném okolí Lázní Bělohrad je také spousta zajímavých výletních míst, která jsou navíc dobře dosažitelná i pro pěší turisty.

Křížová cesta na Byšičkách
Křížová cesta začíná i končí u samostatně stojícího kostela sv. Petra a Pavla na kopci Byšice. Založena byla v polovině 19. století poustevníkem Augustínkem a tvoří ji dohromady 14 zastavení.

Přírodní rezervace Kamenná hůra
Je zde zachovalý původní bukový les, zajímavost představuje kamenné moře ze slepencových a pískovcových balvanů.

Přírodní památka Hřídelecká hůra
Za vidění stojí čedičová homole, místo je také významným nalezištěm minerálů.

Cihelna Šárovcová lhota
V sousední stejnojmenné obci se nachází cihelna vystavěná ze dřeva a kvádrů, která je technickou památkou.

Údolí říčky Javorky
Malebné údolí říčky Javorky se slatinnými loukami je přírodní památkou.

Nejenom v nejbližším okolí Lázní Bělohrad, ale také v celém regionu je množství zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Není divu, vždyť Podkrkonoší je vyhledávaným a oblíbeným regionem pro milovníky turistiky. V okruhu do pouhých 20 km se nachází například zřícenina středověkého hradu Pecka, rozhledna Hořický chlum, ZOO Dvůr Králové, dřevěný kostel sv. Jiří v Loučné Hoře, vodní nádrž Jahodnice či moderní Aqua centrum v Jičíně.

Další zdravotnická zařízení:

    Žádné další polikliniky v kraji nebyly nalezeny.

Ohodnoťte zdravotnické zařízení